Když se řekne plovák, co vás napadne? Ve vaší mysli se nyní může tvořit celá řada nápadů, protože když něco plove, pak je to v podstatě plovák. Za plovák může být považována kachna na hladině nebo plastová dětská kachnička na hraní. Svým způsobem je plovákem i záchranný kruh nebo plovací vesta a další plavající předměty, třeba výukové korky a plováky v plaveckých bazénech, kde se pořádají plavecké kurzy. Ale teď vážně, za seriózní plováky u bazénu považujeme spíše technické vymoženosti, které vnímáme jako součást bazénového příslušenství.
Plovák na dávkování chlorových tablet – používáte v bazénu chlorovou chemii – tablety chlornanu sodného? Pak zřejmě oceníte vhodný dávkovač tablet, tedy plovák na tablety. Kdybyste tablety vhazovali přímo do vody, hrozilo by poškození bazénového dna, neboť chlór je poměrně agresivní prvek, který vyběluje kolem sebe vše, co mu přijde do cesty.
Bazénový teploměr – měřit teplotu vody v bazénu lze buď přímou metodou, kdy ponoříte teploměr do vody, chvíli počkáte a odečtete hodnotu teploty vody na stupnici. Anebo využijete plováku s teploměrem, kdy máte stálý přehled o teplotě vody, aniž byste se museli k hladině shýbat.
Dilatační plováky – existují i speciální dilatační plováky, jestliže chcete bazén zazimovat. Dilatační plováky slouží jako ochranná bariéra před rozpínáním tvořícího se ledu, který by mohl vážně poškodit plášť bazénu. Plováky se zapojí za sebe jako řetěz a jsou konstruovány tak, aby byly ponořeny ve svislé poloze kolmo ve vodě do poměrně velké hloubky, čímž se zamezí rozpínání ledu do stran. Plováky se jen lehce zdeformují, ale led je nedokáže poškodit a hlavně skrze ně neprostoupí dál, takže bazén zůstává nepoškozený.
Pokud tedy budete nakupovat plováky do bazénu, měli byste přesněji specifikovat, jaké druhy plováků máte na mysli, podobně jako když nakupujete papír.