Krejčovská panna pro profesionální využití i amatérské švadleny

Krejčovské a vyšívací panny pro tvůrce a návrháře oděvů mohou mít tvar ženského nebo mužského těla, eventuálně to mohou být i dětské panny. Jsou buď pevné, ty mají neměnnou velikost, nebo se jedná o nastavitelné modely. Některé panny zaujímají tvar celého těla, většinou však krejčí používají pannu zkrácenou pouze na trup.

oblek

Právě panny ve tvaru lidského těla včetně nohou a hlavy slouží obchodníkům ve výkladních skříních. Pracují s nimi aranžéři, kteří je oblékají do již vytvořených oděvů. S figurínami se tedy potkáváme téměř denně při procházkách pěšími zónami s mnoha obchody, přitom si často ani neuvědomujeme, že by bez nich zely regály prázdnotou, a že bychom si jen stěží představili, jak některé mistrovské kousky z krejčovských dílen na lidskou postavu padnou.

Jak by měla krejčovská panna vypadat

Původní panny se vyráběly ze dřeva, tradice výroby takových modelů pochází již ze středověku z krejčovských dílen a cechů, později se začaly figuríny vyrábět ze sádry a v současné době se s nimi setkáte výhradně v plastové podobě.
Hlavní skelet tvoří plastový výlisek potažený bavlněnou textilií, na kterou lze snadno připínat špendlíky rozpracované kusy oděvů. Některé panny jsou stavitelné, jejich ocelový nebo dřevěný stojan nastaví korpus do takové výšky, abyste nemuseli pokaždé vstávat a mohli pracovat i vsedě. Krk je opatřen dřevěnou hlavicí kvůli snazšímu navlékání šatů, košil, mikin a svetrů. Dílenské zpracování figurín je dnes na takové úrovni, že se mohou stát i atraktivním doplňkem domácí krejčovské dílny nebo profesionálního studia.

krejčovství

Základní vlastnosti

  • Jedná se o pomůcku vhodnou jak pro profesionály, tak i pro domácí amatérské švadleny. Slouží pro zkoušení modelů horních kusů oděvů a dámských šatů.
  • Vyrábí se nejčastěji pro běžné pánské a dámské konfekční velikosti 36/38, je však možné vyrobit i speciální panny pro šití např. nadměrných velikostí oděvů, dětských oděvů atd.
  • Krejčovská panna nastavitelná se upíná na svislou ocelovou tyč, která je zasazena do dřevěného nebo ocelového trojnožkového stojanu. Stojan je stabilní i na nerovné ploše podlahy.
  • Figuríny jsou lehké a snadno se přenáší, vyrábí se ze zdravotně nezávadného polyesteru, nebo z tvrdého polystyrenu. Polystyrenové figuríny mohou sloužit i pro připínání špendlíků a jehel.
  • Některé figuríny mají výškově nastavitelný stojan s křídlovou matkou ve šroubovém spoji.
  • Vyrábí se zpravidla v černé barvě s vyznačenými švy na ramenou a na bocích.