Vylepšený způsob sbírání vody díky květině

Tento stroj je nový solární mechanismus, vylepšený v mnoha ohledech oproti ostatním zařízením pracujících na stejném principu. Ty jsou totiž drahé, zabírají spoustu místa a ke konci ani nepřináší výsledky, které vědci očekávají. Nový vynález ale přinese pozitivní změny.
Donglei Fan, vedoucí vědeckého týmu z Texaské univerzity, řekla, že inspirace přichází od růže, konkrétněji jejího květu. Zařízení tedy připomíná okvětní lístky napojené na „stopku“, tedy trubici, která přepravuje neošetřenou vodu. Květ ji sbírá a zadržuje.orosená růže.jpg
Navíc se týmu podařilo postavit prototyp z lehkých, a hlavně levných materiálů. Jeden květ, podle výroku Donglei Fan, stojí přesně dva centy. Největším pokrokem je produkce – vyrobí přes jeden galon vody za hodinu, na jeden metr čtvereční. Vědci hledali lepší způsoby využití solární technologie, až došli k černému papíru, potaženým polypyrolem. Tento druh polymeru patří mezi nejúčinnější makromolekuly přeměňující sluneční svit na teplo.
Trvalo ale dlouho, než našli ten správný tvar. Tým vyzkoušel mnoho způsobů, ale žádný nebyl ani z poloviny tak účinný, jak by požadovali. Donglei Fan tomu naštěstí přišla na kloub při čtení knihy od Alexandra Dumase, Černý tulipán. Vytvořila tak model růže a výsledky byly konečně úspěšné. Polypyrol lépe pohltil sluneční světlo a tvar poskytl více místa pro páru, která se z materiálu vypařovala.inženýrka v laboratoři.jpg
Ph.D. Weigu Li, vedoucí autor dokumentace, uvedl, že zařízení bude sloužit jako spoj mezi nízkotlakým čerpadlem a nasbíranou vodou. Díky tomu bude její srážení účinnější. Ke stroji samozřejmě patří skleněná, čistá nádoba pro uchovávání kapaliny.
Do budoucna tahle novinka určitě přinese kýžené výsledky. Nebýt již zmíněné knihy, vynález by nikdy nebyl sestrojen. Možná že ano, ale nikdy by nebyl tak účinný, jako v jeho současné podobě. Je zajímavé, jak pouhá náhoda dokáže pomoci ke stvoření něčeho, tak důležitého.