Nezařazené

Hospodaření s penězi již od útlého věku

Nejdůležitější je komunikace. Postupně vysvětlujme dítěti, jak to ve světě ochodu funguje, a že nic není jen tak zadarmo. Musíme brát přitom v potaz jeho věk a vyspělost. Nejvhodnější je začít již v předškolním věku od 4-6 let, kdy se dítě připravuje do školy, je velice zvídavé a chce se toho naučit co nejvíce. V tomto období se snaží napodobovat rodiče. Proto jej vezměme do obchodu a ukazujme mu, jak probíhá placení u pokladny.
klíče pokladničky.jpg

Dejme mu do rukou peníze, ať si zaplatí sám, a když je dítě větší a umí už větší počty, počítejme při placení společně s ním. Počítejme, kolik máme prodavačce dát, a zda nám správně vrátila. V obchodě ho můžeme pověřit tím, ať nám najde věci, které chceme koupit, a poté s ním probereme to, proč např. kupujeme levnější těstoviny. Když v supermarketu dojdeme k hračkám nebo sladkostem, děti často prosí o to, abychom mu koupili vše, co se jim zamane. Proto vyberme z peněženky přiměřenou sumu peněz a řekněme, že tolik jsme ochotni za něj utratit. Pak společně vybírejme věci, které se do této částky vlezou. Tím mu ukážeme hodnotu peněz.
Důležitý je tady vzor rodičů, takže před dítětem zbytečně neutrácejme za drahé věci a kupujme jen to, co opravdu potřebujeme. Jak by si mělo dítě vysvětlit to, že ono si nemůže koupit nějakou hračku, ale vy si kupujete například kávovar. Nevzorové jednání rodičů vede jen ke špatnému jednání jejich potomků.
Hrou si procvičuje různé situace a připravuje se tak na reálný život. Hrajme si s ním doma na obchod, kdy jsme pokladní a dítě nakupuje s falešnými penězi. Určeme cenu věcí a obchodujme.
kluci ve vozíku.jpg
Založme dítěti kasičku, do které si bude postupně ukládat a šetřit peníze, které dostane od prarodičů, na narozeniny nebo za vysvědčení. Společně s ním pak plánujme, do čeho peníze investovat, kolik mu ještě zbývá našetřit a kolik peněz už má. Když se jedná o nějakou dražší věc, můžeme po určité době šetření dítěti zbytek doplatit. Výhodou je, že si bude více vážit věcí, na které si muselo našetřit a bude se o ně lépe starat.
Při příchodu do školy můžeme dítěti začít dávat kapesné. Dávejme mu pravidelně námi jasně stanovené částky. Když to rychle utratí, musí počkat do další výplatní doby.