Nezařazené

Muži a ženy mají rozdílnou pleť

Někteří z vás ještě pamatují dobu, kdy se muži holili pouze štětkou, břitvou a Barbusem, kdy jim stačila pěna na holení a čistá pramenitá voda. Pleťové krémy považovali za doménu žen a dívek. Doba se však mění. Většina mužů, a to i v pokročilém věku, dnes o sebe více dbá, snaží se působit mladistvým dojmem, využívá regeneračních pleťových krémů a přípravků.
břitva a štětec na holení.jpg

Pokožka zrcadlí vnitřní stav

Lidská kůže je považována za funkční orgán, bez ní bychom nemohli efektivně dýchat, je známo, že pokud bychom zakryli neprodyšnou vrstvou více než polovinu plochy kůže, udusili bychom se. Měli bychom se tudíž o ni adekvátně starat a považovat ji za velice důležitou část těla.
Naše tělo však pracuje na principu priorit, nejprve je třeba zajistit výživu pro buňky vnitřních orgánů – srdce, tepen a žil, mozku, ledvin, jater a slinivky, dále žaludku a střev. Teprve pak přichází na řadu ostatní periferie, jako je kůže, vlasy, zubovina, nehty, oči, sluchové orgány, čich. Na stavu pokožky, vlasů, ochlupení a nehtů tedy zaznamenáme vždy jako z první ruky nějaký nedostatek. Vlasy šednou, vypadávají, na pleti se tvoří vrásky, ochabuje nám, stává se méně pružnou, a to ve chvíli, kdy se tělu nedostává patřičné výživy, a je také vystaveno psychickému tlaku – stresu.
holení břitvou.jpg

Mužská versus ženská kůže

Muži mají ve srovnání s ženami pleť zhruba o 15 procent více mastnou a asi o jednu pětinu hutnější – silnější a více prokrvenou. Tím pádem také vyžaduje vyšší příjem živin a energie. Pochopitelně se také liší každodenní péče o mužskou pleť od té ženské, navíc je takříkajíc denně vystavena holení, což způsobuje mikro záněty a drobná vlásečnicová poranění.
Rozdíl mezi muži a ženami spočívá i ve složení hormonálním. U mužů dominují steroidy, kde má nejvýznamnější vliv testosteron, a ten sekundárně působí na tvorbu pytlů pod očima, rozšiřování pórů a vznik vrásek. Větší póry jsou více zatěžovány nečistotami a větší tvorba kožního mazu může pokožku deformovat a podporovat vznik akné, pupínků, prohlubní a dalších vrásek. Proto se vyplácí ji pravidelně čistit, používat občasný peeling a také ji ošetřovat krémy určenými pro mužskou populaci. Dávno pryč je tedy doba, kdy stačilo potřít tváře vodou po holení, která kůži na bázi alkoholu naopak vysušila. Aplikací krémů po holení získá pokožka více mladistvý vzhled a především potřebnou výživu.