Je veganství udržitelný životní styl?

Veganství se stává v poslední době stále častěji skloňovaným slovem. Přiklání se k němu čím dál víc lidí a z diety se stal v podstatě životní styl. Již totiž nejde jen o jídlo samotné, ale také v podstatě o celý náš život. Například oblečení i nábytek si tito lidé kupují pouze z umělé kůže, také nepoužívají přípravky testované na zvířatech. To vše je samozřejmě velmi chvályhodné. Je však potřeba se zamyslet nad tím, zda lze takovýto životní styl z dlouhodobého hlediska udržet. A nikoliv jen z pohledu jednotlivce, ale i lidí jako takových.

 

nabídka veganských potravin

 

V první řadě je zde samozřejmě fakt, že jsme všežravci. Naše ideální strava by tedy měla obsahovat jak rostlinnou, tak živočišnou složku. Pokud jedna z nich chybí, dostaví se zdravotní následky. Proto tento deficit vegané často kompenzují různými vitaminovými doplňky. Problém je, že ty často veganské nejsou.

 

Také často zapomínají, že právě zvířata, především pak dobytek, produkují to nejkvalitnější možné hnojivo. Bez něj by byly výnosy všech plodin podstatně nižší, což je při neustálém úbytku orné půdy, stejně jako stále extrémnějším klimatickým změnám, něco, co si nemůžeme v žádném případě dovolit.

 

veganský hamburger

 

Ano, je zde argument, že velká část rostlinné produkce jde na krmení hospodářských zvířat. Pravdou však je, že k tomu je určena pouze ta, která se z nějakého důvodu nehodí pro lidskou spotřebu, alespoň v naší zemi.

 

Pak je zde také testování na zvířatech, především v kosmetickém průmyslu. Na to je pohlíženo velmi kriticky, a je pravdou, že to rozhodně není ideální situace. V současné době však lepší způsob, jak zjistit, zda je produkt bezpečný, nemáme. Ano, existují firmy, které na zvířatech netestují. Ty si však výsledky testů kupují od laboratoří. Ani ony by se totiž ez nich neobešly.

 

Je proto jasné, že v současnosti není kompletní veganství něco, co by byla naše planeta schopna podporovat. Pokud se tedy jejich počet značně zvýší, mohlo by se to ukázat jako problém.