Kastrace koček

Kastrace zvířat zaujímá ve veterinární praxi přední místo. Nejvíce lidé nechávají kastrovat psy, ale proč nechávat kastrovat kočky, které si běhají svobodně venku? Tak se někdo dívá na záležitost, která není však vůbec jednoduchá. Naopak kastrace koček se stává samostatným problémem, který není žádnému milovníku zvířat lhostejný.

kočky

PŘEMNOŽENÍ KOČEK
Na kočky se pohlíží jako na zvířata, kterých je na vesnicích a perifériích měst příliš mnoho. Ale čí je to vina? Nejvíce člověka, který nechává kočky přemnožovat. Na vesnici je kočka stále ještě považována většinou jen za vychytávače myší a blízký vztah k ní člověk nezískává. Zdá se přece, že kočka nic víc než nakrmit nepotřebuje. Koťat je tolik, že už je nikdo nechce a jejich topení ještě pořád není přežitek, ale bohužel obvyklé řešení jejich přemnožení.

koťata

JE TO POHODLNOST NEBO LIDSKÁ ZRŮDNOST?
Proč vlastně lidem vadí kastrovat kočky? Je jim líto peněz nebo považují kotě za něco méněcenného? Marně nacházíme odpovědi na to, proč člověk ubližuje živému tvorovi a zbavuje se ho krutými způsoby, proč nechává kočky rodit několikrát do roka a je jim lhostejné jejich zdraví. Přitomkastrace je snadný a dostupný způsob, jak regulovat počet zvířat.

kočka

KASTRACE JE BEZPEČNÁ
O mnoho lepší je situace u koček chovaných pouze v bytě. Takoví majitelé jsou již většinou velmi zodpovědní a svoje zvíře vnímají stejně jako psa – tedy jako mazlíčka a právoplatného člena rodiny. Nejsou ovlivněni různými neopodstatněnými mýty a nepravdami, jako že kočka musí mít alespoň jednou za život koťata, že po kastraci ztloustne a zleniví. Naopak ví, že kastrované kočky se dožívají vyššího věku, jsou mnohem přítulnější, hravější a ztloustnou jen, když je budou překrmovat. A hlavně se NEROZMNOŽUJÍ. Veterináři pečují i o zdravá zvířata a kastraceje dnes naprosto rutinní a bezpečný zákrok.