Nezařazené

Kde v Evropě spatřit polární záři

Ideální místa na pozorování jsou sever Skandinávie, Laponsko, ale také Island. Říká se, že nejkrásnější polární záři jde pozorovat pouze na pólech, ale tam se člověk dostává jenom zřídka. Ovšem takový sever Finska či Švédska, nebo takový Island, tam se dá dostat poměrně snadno.

Nekončící tma, která právě teď zahaluje oblast za severním polárním kruhem, je teď ideální právě k pozorování toho pravděpodobně nejkrásnějšího jevu, jehož autorem je sama příroda: polární záře.

Které oblasti jsou pro pozorování nejlepší?
Auroru lze spatřit třeba i na některých severnějších částech Ruska, také na nejsevernějších místech Skotska. Mimo Evropu jsou nejlepší pozorovací místa Sibiř, samozřejmě americká Aljaška, ale také severní Kanadské ostrovy. Nejlépe a nejjasněji jde prý vidět polární záře v Grónsku.

Norsko

· Tromso
Norské městečko na severu země je podle Norů nejlepším místem na pozorování aurory. To je umístěno na poetickém místečku nedaleko pobřeží mezi zamrzlými fjordy, kterých je pobřeží plné. Šance, že právě zde spatříte polární záři, je v celé zemi nejvyšší.

· Lofoty
Norské souostroví je také velice dobrým místem na pozorování, protože vyjma krásné krajiny, která není rušená světlem měst, vás uchvátí i výhled na moře. Nadto je zde velká šance, že spatříte posvátnou polární záři.

Švédsko

· Laponsko
Sousedi Norů mají také svá místa, z nichž se dá pozorovat tento nádherný přírodní jev. Pokud budete mít alespoň trochu štěstí, nemusíte kvůli tomu ani cestovat mimo civilizaci. Auroru je možné občas spatřit ve městech Lulea a Kiruna.

· Abisko
Abisko je národní park na severu Švédska, z nějž je auroru vídat poměrně často. Záře je zde velice silná a často tu narazíte na turisty nebo fotografy, kteří také touží tuto záři spatřit. Kolem není žádné světelné znečištění, takže šance, že záři spatříte, je velmi vysoká. Navíc se okolo rozkládá jenom nedotčená příroda, takže i bez záře si ze severu země odnesete nádherné vzpomínky i fotky.