Buďte zdrávi

Navyváděli jsme se kvůli tomu koronaviru až až. A doposud se tento považuje za určitou hrozbu, jakkoliv už se situace (těžko říci, nakolik skutečně a nakolik domněle nebo v zájmu zachování aspoň nějakého uspokojení prostého lidu) přece jenom zlepšila natolik, že nám dokonce i cestovat dovolili. Je už prý pár měsíců natolik dobře, že se třeba dostaneme i do Jižní Afriky. Kam nás před dvěma lety nejprve nepouštěli Jihoafričani, pak naše vláda, pak potenciální tranzitní státy a nakonec aspoň povinnosti, které se musely před cestou splnit, byly poměrně složité a navíc nikdo do poslední chvíle nevěděl, zda se ještě nezmění.

hlava žirafy

Dnes už do Jižní Afriky můžeme naprosto bez problémů. Co se koronaviru a vlastně i lecčeho jiného týká. Ale koronavirus není určitě ani zdaleka jediná nákaza, která nám může ve světě hrozit, a proto bychom měli být připraveni i na další potenciální rizika.

Kdo jede do Jižní Afriky, obvykle žádné očkování a jinou profylaxi nepotřebuje. Jedině kdyby tam putoval ze země s výskytem žluté zimnice, musel by mít očkování proti této nemoci a prokázat ho očkovacím průkazem. Ale to neznamená, že by tam nebyly i jiné potenciální hrozby. A tak se doporučuje, ovšem skutečně jenom doporučuje, i očkování proti tetanu, hepatitidě typu A a B a tyfu pro kteroukoliv část této země, a někdy i užívání antimalarik spolu s repelentem v Krügerově národním parku a národních parcích v KwaZulu-Natalu. Pak by se tu neměl nikdo koupat ani ve stojaté sladké vodě, to aby si na něm nesmlsnula bilharzie, a o záležitosti HIV se pochopitelně vůbec zmiňovat netřeba, jakkoliv se proti této nemoci samozřejmě očkovat nedá.

slon a slůně

Ale navzdory těmto možným rizikům není třeba panikařit. Jednak jim lze účinnou prevencí předejít, nikdo není okolnostmi donucen, aby tam něco podobného nezbytně chytil, a kdyby už něco, mají tam vesměs docela kvalitní zdravotnictví. Které by však mohlo ohrozit cizince infarktem, až by došlo na placení, takže je určitě záhodno se zdravotně připojistit a mít preventivně i peníze nebo kreditku, kdyby něco. Protože tam nemají naše postsocialistické zdravotnictví, ve kterém je nejprve někdo ošetřen a až pak se řeší, kdo to zaplatí.