Pod jednou střechou

Dnes už hodně mladých rodin bydlí v nových rodinných domech, nebo v takových, které si rekonstrukcí upravili a přizpůsobili všem členům rodiny pro pohodlnější bydlení.
Domov není jen to, kde bydlíme, ale je to i krajina, prostředí, které v nás zanechá krásné i bolestné vzpomínky.domov, okno do duše.jpg
Starší lidé, ti „dříve narození“, většinou žili za socialismu. Když oni byli mladí, též si zařizovali své domovy podle svých představ a možností. Ať to byl byt v činžovním domě, nebo rodinný dům. Chodili do práce, vychovali své děti a pomalu zestárli. A jak je známo, starší člověk už nepotřebuje ke svému životu tolik hmotných věcí, jako ti mladší. Starší lidé, naše babičky a dědečkové, potřebuji něco jiného. Je to nejenom klid a pohodu, ale potřebují mít pocit, že ještě pro svou rodinu jsou důležití, nechtějí se cítit osamoceně a hlavně se velmi těžko loučí se svým starým domovem, který někdy musí opustit. Většinou to bývá ze zdravotních důvodů, protože jejich děti jsou pracovně vytíženy, aby se o ně mohli případně postarat. nábytek pro pohodlí.jpg
Jak mají svůj domov zařízený, je pro jejich bezpečnost velmi Důležité. Mnoho starších lidí, především důchodci nad 70 let, se ještě o sebe dokážou postarat, ale jejich fyzické možnosti jsou většinou už trochu omezené. Nemají tolik sil jako dříve, mohou i hůře vidět a třeba se jim často zamotá hlava. Proto je důležité, aby v tomto věku měli své bydlení, které považují za svůj domov, přizpůsobený. Například židle nebo křesla nesmí být vratká, na druhou stranu by měly být z lehkého materiálu., aby ho dokázali přemístit. Důležitá je výška jejich postele a úložný nábytek, který by neměl být vysoký. Takto vhodně přizpůsobený nábytek umožní těmto starším lidem to, že se ani oni ani jejich rodina nemusí tolik bát o jejich bezpečnost.
V dnešní době mnoho mladých dospělých lidí, kteří pro nedostatek bytů a převážně i kvůli tomu, že jsou po finanční stránce až nesmyslně drahé, tak žijí i nadále doma u rodičů nebo prarodičů. Mluví se o tom dost často. Ale je ještě mnoho obyčejných rodin, které žijí ve starých domech nebo bytech, ale bohužel nemají dostatek financí na jeho vhodnou rekonstrukci. Ale jednu nebo dvě místnosti, které starší lidé obývají, tak by měly být přizpůsobeny jejich potřebám. Včetně koupelny a lehce ovladatelného větrání.
Každý zestárne a jak je známo, starší lidé jsou psychicky připoutaní ke svému domovu, kde prožili dlouhý kus svého života. Je na dětech, aby taktně domov svých rodičů postupně zlepšovaly pro jejich pohodlné bydlení.